skrolujte
instagram
facebook

Přijměte pozvání do vily manželů Baťových, podávat se budou Večerní čaje

12. října, 2022 | Aktuality

Nadace Tomáše Bati navazuje na vyhlášené společensko-kulturní akce, takzvané Večerní čaje, které na konci dvacátých let pořádali manželé Baťovi ve své zlínské vile. Prostory vily se staly útulným místem pro příjemná setkávání lidí, které spojoval převážně zájem o kulturu a umění, avšak také zájem o veškeré společenské dění.

Cílem nepravidelného setkávání ovšem nebyla pouze snaha o zprostředkování daného uměleckého zážitku, důležité bylo také spojování lidí, kteří si měli odnášet nové vztahy napříč firmou Baťa a životem ve městě.

„Pozvání manželů Baťových tehdy dostávali jak významní obyvatelé Zlína, tak například i vedoucí pracovníci či řadoví dělníci firmy Baťa. Společenské postavení v tomto případě nehrálo žádnou roli, vítán byl skutečně každý. A stejně tomu je i nyní. Těšíme se na každého, kdo chce na chvilku takzvaně vydechnout a zapomenout na starosti všední dní. Můžu slíbit, že každý z večerů ve vile bude tematicky jiný,“ prozradil Jakub Malovaný, PR manažer Nadace Tomáše Bati, stojící za aktuálním programem Večerních čajů, které se budou pravidelně pořádat jednou měsíčně.

První akce proběhne už 26. října 2022, kdy se Baťovou vilou rozezní hudba Leoše Janáčka a spolu s ní zazní i poezie Jana Skácela, od jehož narození si letos připomínáme sto let. V rámci programu nazvaného „Kolik příležitostí má růže?“ usedne za klavír vyhlášená hudební pedagožka a skvělá muzikantka Vendula Urbanová, působící převážně ve Francii, mluveného slova se ujme Gustav Řezníček, dlouholetý herec Městského divadla Zlín.

Tento večer, k naší velké radosti, je již zcela obsazen. Právě nyní vám nabízíme program na listopad i prosinec. Neváhejte a přijměte naše pozvání.

Ve středu 16. listopadu 2022, v předvečer státního svátku, se uskuteční speciální beseda nazvaná „Samet v divadle“, v rámci které se bude vzpomínat na průběh sametové revoluce v tehdejším Gottwaldově. O své příběhy se podělí hlavní zlínské tváře zásadních okamžiků našich novodobých dějin – herečka Helena Čermáková a její kolega Rostislav Marek. Večerem bude provázet umělecký šéf Městského divadla Zlín Patrik Lančarič a přítomný bude také publicista Jakub Malovaný, který společně s jmenovanými osobnostmi napsal knihu Samet v divadle, detailně pojednávající právě o listopadových událostech roku 1989 v Gottwaldově.

Poslední Večerní čaj v tomto kalendářním roce se bude podávat v pátek 16. prosince 2022. V adventním čase se v Baťově vile představí herec a muzikant Tomáš David se svým recitálem „Písně, co mě provází…“. Člen činohry Národního divadla Brno, který byl letos nominován na Cenu Thálie, vsadí nejenom na vlastní tvorbu, ale také na písně, které, jak sám říká, se mu nalepily na paty a staly se jeho společníky z mnoha různých důvodů, o nichž bude během večera určitě řeč. Těšit se můžete na skutečně pestrý výběr skladeb – od amerických tradicionálů přes soulové písně až po hity Erica Claptona.

„Marie Baťová byla výbornou hostitelkou s vytříbeným vkusem, proto jí pořádání Večerních čajů nedělalo sebemenší problém. Pravidelně se podával nejenom čaj, také ale víno nebo tehdejší dobové míchané nápoje a slané pečivo. Pevně věřím, že na tyto příjemné večery dokážeme důstojně navázat,“ doplnila Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati.

Začátek vždy v 17:00. Vstupné na jednotlivé akce je dobrovolné, z kapacitních důvodů je však nutné si místo předem rezervovat na emailové adrese sekretariat@batova-vila.cz.

Partnerem Večerních čajů je společnost OXALIS.

zpět na výpis aktualit