skrolujte
instagram
facebook

Večery
ve vile

Poutavé diskuzní večery, přednášky a setkání s osobnostmi z kulturního, vědeckého, uměleckého i celospolečenského života.

 

Aktuální akce

Co se bude „podávat“ v dubnu a květnu?

Večerní čaj, společensko-kulturní akce pravidelně pořádaná ve vile manželů Baťových, proběhne v prvním pololetí roku 2024 ještě třikrát. Přijďte si vychutnat jedinečný zážitek v inspirativním prostředí, a to s kvalitním čajem v ruce. Březnový program znáte, avšak co připravila Nadace Tomáše Bati na duben a květen?

Ve čtvrtek 18. dubna se uskuteční beseda s názvem „Píseň jako symbol. Aneb po stopách kulturního fenoménu lidstva“, v rámci které zkušený muzikant a spisovatel Jiří Plocek pátrá po tom, co píseň jako jeden ze základních prvků lidské kultury znamená pro člověka. Jakou roli hraje v dějinách? Co zrcadlí? Co znamená pro každého z nás osobně? Co o nás vypovídá? A co vypovídá o naší době?

V tématu se projevuje autorova osobní zkušenost muzikanta, aktivního účastníka velkých festivalů, milovníka a průzkumníka moravské tradiční kultury i publicisty, který se snaží zachytit některé pozoruhodné aspekty společenského dopadu písně. Třeba to, jak mohou současné populární celebrity ovlivňovat politiku i sociální poměry.

Ve čtvrtek 30. května pak proběhne poslední Večerní čaj v prvním pololetí roku 2024 a půjde o zážitek opravdu mimořádný. Do Baťovy vily totiž zavítá dobrodruh Tomáš Vaňourek, hlavní tvář Expedice Z101, která v uplynulých třech letech projela africký kontinent po stopách legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Během speciální besedy s názvem „Expedice Z101: Tři roky v Africe“, která bude tou úplně první po návratu Tomáše Vaňourka do Česka, se dozvíme, jak se mění svět a my s ním.

Vykradené auto, vězení, rozličné tropické choroby, a nakonec i státní převrat. Zazní spousta neopakovatelných příběhů, které člověk běžně na svých cestách neprožije. Prostřednictvím Vaňourkova poutavého vyprávění se vypravíme například do smrtelného horka nubijské pouště nebo k tajemným pyramidám, potkáme všemožné domorodce i piráty na Seychelách a narazíme na nejkrásnější pláže planety.

Na tradici takzvaného setkávání u čaje, u jejíhož zrodu stáli ve dvacátých letech minulého století manželé Marie a Tomáš Baťovi, navázala Nadace Tomáše Bati na podzim roku 2022 a kulturní program ve slavné vile, ve které světově úspěšný podnikatel a vizionář společně se svojí ženou žil, se okamžitě stal nedílnou součástí společenského života ve Zlíně. Partnery pravidelných kulturních večerů jsou statutární město Zlín a slušovická společnost Oxalis, která tematické čaje na každou akci připravuje.

Vstupné na Večerní čaje zůstává i nadále dobrovolné, stejně jako zůstává omezená kapacita sálu Baťovy vily, proto je nutné si včas rezervovat své místo na emailu sekretariat@batova-vila.cz.

Předešlé akce

Večerní čaje ve vile manželů Baťových pokračují.
Co vás čeká v únoru a březnu?

Večerní čaje, společensko-kulturní akce pořádané ve vile manželů Baťových, pokračují také v roce 2024. I nadále si můžete vychutnávat jedinečné zážitky v inspirativním prostředí, a to s kvalitním čajem v ruce. Jaký program připravila Nadace Tomáše Bati na únor a březen?

Ve čtvrtek 22. února proběhne v Baťově vile přednáška mladého cestovatele a spisovatele Jana Rendla s názvem „20 000 kilometrů z Česka do pákistánského Himaláje“. Dva bratři, třicet let starý vrak a dvacet tisíc kilometrů dlouhá tragikomická cesta z Česka přes Kurdistán, Írán, Balúčistán a Pákistán až pod legendární himalájskou osmitisícovku Nanga Parbat. Autor tří úspěšných cestopisů o pěších dobrodružstvích v Jižní Americe vám prozradí, jak rozhodně (ne)cestovat do nejnebezpečnějších míst světa.

Další Večerní čaj pak proběhne opět ve čtvrtek, a sice 28. března, kdy bude Baťova vila patřit kutnohorské kapele Teige, ve které působí Štěpán Princ, herec Městského divadla Zlín. V rámci koncertu zazní nejenom autorské písně tohoto tria s českými texty, ale také československé hity šedesátých let – jako například Hvězda na vrbě či Čerešně – v netradičních interpretacích. Můžete se těšit na jemnou, melancholickou hudbu.

Na tradici takzvaného setkávání u čaje, u jejíhož zrodu stáli ve dvacátých letech minulého století manželé Marie a Tomáš Baťovi, navázala Nadace Tomáše Bati na podzim roku 2022 a kulturní program ve slavné vile, ve které světově úspěšný podnikatel a vizionář společně se svojí ženou žil, se okamžitě stal nedílnou součástí společenského života ve Zlíně. Partnery pravidelných kulturních večerů jsou statutární město Zlín a slušovická společnost Oxalis, která tematické čaje na každou akci připravuje.

Vstupné na Večerní čaje zůstává i nadále dobrovolné, stejně jako zůstává omezená kapacita sálu Baťovy vily, proto je nutné si včas rezervovat své místo na emailu sekretariat@batova-vila.cz.

Pozvání na VEČERNÍ ČAJ listopad, prosinec 2023

Baťovu vilu opět provoní Večerní čaje. Zazní slavné šansony, besedovat budou Holcman i Timko.

Večerní čaje, společensko-kulturní akce pořádané ve vile manželů Baťových, se vrací a pomyslně vstupují do své „druhé sezóny“. Široká veřejnost si bude moct znovu vychutnat jedinečné zážitky v inspirativním prostředí, a to s kvalitním čajem v ruce. Nadace Tomáše Bati právě v těchto dnech zveřejnila program pro nadcházející čtvrtletí.

Na tradici takzvaného setkávání u čaje, u jejíhož zrodu stáli ve dvacátých letech minulého století manželé Marie a Tomáš Baťovi, navázala Nadace Tomáše Bati na podzim loňského roku a kulturní program ve slavné vile, ve které světově úspěšný podnikatel a vizionář společně se svojí ženou žil, se okamžitě stal nedílnou součástí společenského života ve Zlíně.

„Večerní čaje v Baťově vile se od samého začátku těší velké oblibě, z čehož máme pochopitelně nesmírnou radost, proto po letní přestávce pokračujeme a veřejnosti nabízíme další pestrý program. Věříme, že si vybere skutečně každý a prožijeme opět krásné chvíle v kulisách tak významného místa, jakým bezesporu Baťova vila je,“ uvedl Jakub Malovaný, projektový manažer Nadace Tomáše Bati, s tím, že partnery pravidelných kulturních večerů zůstává i nadále město Zlín a slušovická společnost Oxalis, která na každou akci připravuje tematické čaje.

Nejbližší Večerní čaj proběhne ve čtvrtek 23. listopadu 2023, kdy se uskuteční pomyslný výlet nejenom do nedávné minulosti podél Vlárské dráhy se spisovatelem, folkloristou a vinařem Josefem Holcmanem, vzdávající poctu Miroslavu Zikmundovi, Karlu Pavlištíkovi a Ludvíku Vaculíkovi. Představena bude mimo jiné Holcmanova nejnovější kniha s názvem Třetí cesta, avšak opomenuta nebude ani jeho další literární tvorba.

Ve čtvrtek 14. prosince 2023 se pak pro velký úspěch vrátí do Baťovy vily šansonový program plný známých tuzemských i zahraničních hitů v podání herečky a zpěvačky Lucie Šustek Rybnikářové a klavíristy Martina Pančochy. Jelikož půjde o „předvánoční šansonování“, rozhodně nebudou chybět ani klasické melodie, které k vánočním svátkům neodmyslitelně patří.

První Večerní čaj v roce 2024 je na programu 10. ledna a na diváky čeká zcela výjimečná beseda se zpěvákem, frontmanem úspěšné kapely No Name, avšak taky s hercem, pedagogem a obdivovatelem baťovského odkazu Igorem Timkem, kterému budou dělat garde jeho studenti Júlia Micíková a Filip Ďuriš z Akademie umění v Bánské Bystrici.

„Vstupné na Večerní čaje zůstává i nadále dobrovolné, stejně jako zůstává omezená kapacita našeho sálu, proto prosíme všechny zájemce, aby si včas rezervovali své místo na emailu sekretariat@batova-vila.cz,“ dodává Jakub Malovaný. Veškeré další důležité informace najdete na webových stránkách Nadace Tomáše Bati www.nadacetomasebati.cz.

duben – červen 2023

Poslední dva Večerní čaje v prvním pololetí roku 2023

Nadace Tomáše Bati plánuje do letních prázdnin ještě dva takzvané Večerní čaje, které se od loňského podzimu těší velké oblíbenosti u široké – nejenom zlínské – veřejnosti. Spuštěny byly rezervace na dubnový a květnový program, následně se pravidelná společensko-kulturní setkávání do vily manželů Baťových vrátí zase na podzim.

„Snažíme se o určitou rovnováhu. Chtěli bychom, aby si na své přišel tak nějak každý, ať už ho zajímá historie, muzika, vůně dálek nebo dejme tomu literatura. Zatím se nám to snad daří, a podle mého vzniká velmi pestrá paleta témat,“ říká Jakub Malovaný, projektový manažer Nadace Tomáše Bati, který za programem Večerních čajů od začátku stojí.

NA CO SE DO LÉTA JEŠTĚ MŮŽETE TĚŠIT?

Ve středu 26. dubna proběhne beseda s názvem „Za oponou filharmonie“ a jak už samotný název akce napovídá, hovořit se bude o životě ve zlínské Filharmonii Bohuslava Martinů. Za pomyslnou oponu jednoho z nejvyhlášenějších tuzemských orchestrů nás vezme jednak ředitel filharmonie Josef Němý a taky šéfdirigent Robert Kružík, který patří k nejmladší generaci českých dirigentů a se zlínskou filharmonií spolupracuje od roku 2021. O hudební doprovod se v rámci večera postará talentovaná harfistka Filharmonie Bohuslava Martinů, absolventka Královské konzervatoře v Bruselu, Amelia Tokarska.

Poslední Večerní čaj v prvním pololetí letošního roku se bude podávat ve čtvrtek 25. května, kdy prostory vily manželů Baťových rozezní krásné šansony v podání Lucie Šustek Rybnikářové. Repertoár mladé herečky a zpěvačky, jež působila mimo jiné i v angažmá Městského divadla Zlín, zdobí osvědčené hity jak českých interpretek – například Hany Hegerové či Zuzany Navarové – tak samozřejmě i těch zahraničních v čele s královnou šansonu – Edith Piaf. V rámci večera, který nese název „Od Piafky po Hegerku“, doprovodí Lucii Šustek Rybnikářovou klavírista Martin Pančocha, který hudebně působí v oblíbené show Divadla Mír s názvem Tři Tygři.

Partnerem Večerních čajů je statutární město Zlín a společnost OXALIS, zprvu malá rodinná firma ze Slušovic, která za více jak čtvrtstoletí vyrostla v renomovaného dovozce, zpracovatele a distributora sypaných čajů. Prostory vily jsou tak pokaždé krásně provoněny hned dva druhy tematických čajů, které jsou veřejnosti nabízeny.

VSTUPNÉ NA VEČERNÍ ČAJE JE DOBROVOLNÉ, KAPACITA JE VŠAK OMEZENÁ, PROTO SI SVÁ MÍSTA, PROSÍM, VČAS REZERVUJTE ZDE .

leden – březen 2023

Večerní čaje ve vile manželů Baťových se budou podávat i v roce 2023

 

 

Pravidelné společensko-kulturní setkávání ve vile manželů Baťových bude pokračovat i nadále. Takzvané Večerní čaje se během podzimu těšily velké oblíbenosti, což potvrzuje skutečnost, že uplynulé tři akce byly diváky do posledního místa zaplněné. Nyní přichází Nadace Tomáše Bati s programem pro první čtvrtletí roku 2023. Bude se cestovat, číst i vzpomínat.

„Zájem o Večerní čaje nás velmi mile překvapil. Kapacita každé z akcí byla bleskurychle naplněna, což nás samozřejmě těší, a věříme, že stejně tak tomu bude i v roce příštím. Podařilo se nám totiž opět poskládat velmi zajímavý program,“ říká Jakub Malovaný, projektový manažer Nadace Tomáše Bati, s tím, že partnerem Večerních čajů zůstává společnost OXALIS, zprvu malá rodinná firma ze Slušovic, která za více jak čtvrtstoletí vyrostla v renomovaného dovozce, zpracovatele a distributora sypaných čajů. „Prostory vily jsou pokaždé krásně provoněny. Společnost OXALIS nám na každý z večerů připravuje hned dva druhy tematických čajů, které nabízíme veřejnosti. Návštěvníci se tak můžou obohatit i v tomto směru.“

JAKÝ PROGRAM NA VÁS ČEKÁ PO NOVÉM ROCE?

Leden: „Stále fascinující starověký Egypt“

Archeologické lokality v Egyptě nepřestávají překvapovat a stále přináší nové informace o starověké civilizaci na Nilu. Přednáška egyptoložky a historičky Marie Peterkové Hlouchové, konající se ve čtvrtek 26. ledna, představí nejnovější výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK na lokalitách Abúsír a Sakkára za posledních zhruba pět let. Tyto vykopávky přinesly mnohé nálezy a cenné informace nejen o Staré říši, ale i o mladších obdobích, a dovolují nám tak nahlédnout do dění v těchto místech po dobu zhruba 2500 let.

Únor: „Fleret: 40 let na scéně“

Fleret, dvorní kapela Valašského království, pomaličku vstupuje do své čtyřicáté koncertní sezóny. Svým osobitým, originálním a neopakovatelným projevem baví fanoušky po celé zemi, avšak také daleko za hranicemi. Na svém kontě má více než osmnáct alb a může se pochlubit obrovským množstvím písniček, kdy nejedna z nich už definitivně zlidověla. A ačkoliv tato parta pochází z Vizovic, s nedalekým Zlínem má společného víc než dost. O tom všem přijde do Baťovy vily popovídat v úterý 28. února ústřední dvojice kapely – frontman Zdeněk Hrachový a houslista Stanislav Bartošík. Bude se ale nejenom vzpomínat, pánové si s sebou přivezou i nástroje a několik svých písní zahrají v netradičním akustickém pojetí.

Březen: „Hrobař“

Ve čtvrtek 30. března proběhne autorské čtení Jaroslava Irovského, olomouckého spisovatele a dvorního textaře zlínské kapely Premier, z novely Hrobař, jejíž příběh z hudebního prostředí se odehrává v ulicích Zlína a na jeho přilehlém Lesním hřbitově. Součástí akce bude také akustický doprovod dvou členů kapely Premier – Jardy Bobowského (kytara, zpěv) a Jardy Mikošky (baskytara, zpěv), kteří zahrají několik tematických písní z nejnovějšího alba Svět jedniček a nul, kompletně otextovaného právě Jaroslavem Irovským. A ať nezůstane jen u četby z Hrobaře, možná zazní i kultovní stejnojmenná píseň legendární zlínské kapely, která v roce 2023 oslaví třicet let své existence.

VSTUPNÉ NA VEČERNÍ ČAJE JE DOBROVOLNÉ, KAPACITA JE VŠAK OMEZENÁ, PROTO SI SVÁ MÍSTA, PROSÍM, VČAS REZERVUJTE NA EMAILU SEKRETARIAT@BATOVA-VILA.CZ.

říjen - prosinec 2022

Přijměte pozvání do vily manželů Baťových, podávat se budou Večerní čaje

Nadace Tomáše Bati navazuje na vyhlášené společensko-kulturní akce, takzvané Večerní čaje, které na konci dvacátých let pořádali manželé Baťovi ve své zlínské vile. Prostory vily se staly útulným místem pro příjemná setkávání lidí, které spojoval převážně zájem o kulturu a umění, avšak také zájem o veškeré společenské dění.

Cílem nepravidelného setkávání ovšem nebyla pouze snaha o zprostředkování daného uměleckého zážitku, důležité bylo také spojování lidí, kteří si měli odnášet nové vztahy napříč firmou Baťa a životem ve městě.

„Pozvání manželů Baťových tehdy dostávali jak významní obyvatelé Zlína, tak například i vedoucí pracovníci či řadoví dělníci firmy Baťa. Společenské postavení v tomto případě nehrálo žádnou roli, vítán byl skutečně každý. A stejně tomu je i nyní. Těšíme se na každého, kdo chce na chvilku takzvaně vydechnout a zapomenout na starosti všední dní. Můžu slíbit, že každý z večerů ve vile bude tematicky jiný,“ prozradil Jakub Malovaný, PR manažer Nadace Tomáše Bati, stojící za aktuálním programem Večerních čajů, které se budou pravidelně pořádat jednou měsíčně.

První akce proběhne už 26. října 2022, kdy se Baťovou vilou rozezní hudba Leoše Janáčka a spolu s ní zazní i poezie Jana Skácela, od jehož narození si letos připomínáme sto let. V rámci programu nazvaného „Kolik příležitostí má růže?“ usedne za klavír vyhlášená hudební pedagožka a skvělá muzikantka Vendula Urbanová, působící převážně ve Francii, mluveného slova se ujme Gustav Řezníček, dlouholetý herec Městského divadla Zlín.

Tento večer, k naší velké radosti, je již zcela obsazen. Právě nyní vám nabízíme program na listopad i prosinec. Neváhejte a přijměte naše pozvání.

Ve středu 16. listopadu 2022, v předvečer státního svátku, se uskuteční speciální beseda nazvaná „Samet v divadle“, v rámci které se bude vzpomínat na průběh sametové revoluce v tehdejším Gottwaldově. O své příběhy se podělí hlavní zlínské tváře zásadních okamžiků našich novodobých dějin – herečka Helena Čermáková a její kolega Rostislav Marek. Večerem bude provázet umělecký šéf Městského divadla Zlín Patrik Lančarič a přítomný bude také publicista Jakub Malovaný, který společně s jmenovanými osobnostmi napsal knihu Samet v divadle, detailně pojednávající právě o listopadových událostech roku 1989 v Gottwaldově.

Poslední Večerní čaj v tomto kalendářním roce se bude podávat v pátek 16. prosince 2022. V adventním čase se v Baťově vile představí herec a muzikant Tomáš David se svým recitálem „Písně, co mě provází…“. Člen činohry Národního divadla Brno, který byl letos nominován na Cenu Thálie, vsadí nejenom na vlastní tvorbu, ale také na písně, které, jak sám říká, se mu nalepily na paty a staly se jeho společníky z mnoha různých důvodů, o nichž bude během večera určitě řeč. Těšit se můžete na skutečně pestrý výběr skladeb – od amerických tradicionálů přes soulové písně až po hity Erica Claptona.

„Marie Baťová byla výbornou hostitelkou s vytříbeným vkusem, proto jí pořádání Večerních čajů nedělalo sebemenší problém. Pravidelně se podával nejenom čaj, také ale víno nebo tehdejší dobové míchané nápoje a slané pečivo. Pevně věřím, že na tyto příjemné večery dokážeme důstojně navázat,“ doplnila Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati.

Začátek vždy v 17:00. Vstupné na jednotlivé akce je dobrovolné, z kapacitních důvodů je však nutné si místo předem rezervovat na emailové adrese sekretariat@batova-vila.cz.

Partnerem Večerních čajů je společnost OXALIS.

13. únor, 2020

Cestování ve starověkém Egyptě

 

Přednáší: Mgr. Lucie Vendelová Jirásková (Český egyptologický ústav)

 

Cestování ve starověkém Egyptě bude věnováno různým druhům dopravy a účelům cest. Podíváme se na to, kam Egypťané putovali, jaké o tom máme doklady a jak se v průběhu dějin proměňovali prostředky. Cesty byly směřovány zejména v průběhu toku Nilu, což byla, řekněme, taková běžná doprava. Pak se ale vydávali do vzdálenějších míst v rámci cest vypravovaných panovníkem. Tyto cesty směřovaly za zdroji materiálů, tedy do pouští nebo dále přes moře do vzdálenějších míst, jako byl Punt. Díky tomu si řekneme něco o doložených přístavech na pobřeží Rudého moře nebo o karavanních stezkách v Západní poušti, nápisech na Sinaji nebo ve Východní poušti.

Začátek: 13. února 2020 od 18:00 hod. do cca 19:30
Místo konání: vila Tomáše Bati Zlín
Rezervace nutná: sekretariat@batova-vila.cz

16. leden, 2020

Egypťan Sinuhet a bibličtí patriarchové

 

Přednáší: Doc. Jiří Janák, Th.D. (Český egyptologický ústav)

 

Příběh o Sinuhetovi je jedním z literárních klenotů starého Egypta. Přestože byl již mnohokrát přeložen i zapracován do slavného románu Mika Waltariho (1908–1979), stále budí zájem badatelů a laiků. Doc. Jiří Janák z Českého egyptologického ústavu FF Univerzity Karlovy se ve své přednášce bude zamýšlet nad významem Sinuhetova vyprávění v rámci staroegyptského náboženství i královské ideologie a bude jej porovnávat s postavami biblických praotců a jejich příběhy. Co přimělo Sinuheta opustit milovanou vlast, jaká dobrodružství prožíval na Předním východě a co měl společného s Josefem, Davidem nebo Jóbem?

Začátek: 16. 1. 2020 od 18:00 hod. do cca 19:30
Místo konání: vila Tomáše Bati Zlín