skrolujte
instagram
facebook

Večery
ve vile

Poutavé diskuzní večery, přednášky a setkání s osobnostmi z kulturního, vědeckého, uměleckého i celospolečenského života.

 

Aktuální akce

leden – březen 2023

Večerní čaje ve vile manželů Baťových se budou podávat i v roce 2023

 

 

Pravidelné společensko-kulturní setkávání ve vile manželů Baťových bude pokračovat i nadále. Takzvané Večerní čaje se během podzimu těšily velké oblíbenosti, což potvrzuje skutečnost, že uplynulé tři akce byly diváky do posledního místa zaplněné. Nyní přichází Nadace Tomáše Bati s programem pro první čtvrtletí roku 2023. Bude se cestovat, číst i vzpomínat.

„Zájem o Večerní čaje nás velmi mile překvapil. Kapacita každé z akcí byla bleskurychle naplněna, což nás samozřejmě těší, a věříme, že stejně tak tomu bude i v roce příštím. Podařilo se nám totiž opět poskládat velmi zajímavý program,“ říká Jakub Malovaný, projektový manažer Nadace Tomáše Bati, s tím, že partnerem Večerních čajů zůstává společnost OXALIS, zprvu malá rodinná firma ze Slušovic, která za více jak čtvrtstoletí vyrostla v renomovaného dovozce, zpracovatele a distributora sypaných čajů. „Prostory vily jsou pokaždé krásně provoněny. Společnost OXALIS nám na každý z večerů připravuje hned dva druhy tematických čajů, které nabízíme veřejnosti. Návštěvníci se tak můžou obohatit i v tomto směru.“

JAKÝ PROGRAM NA VÁS ČEKÁ PO NOVÉM ROCE?

Leden: „Stále fascinující starověký Egypt“

Archeologické lokality v Egyptě nepřestávají překvapovat a stále přináší nové informace o starověké civilizaci na Nilu. Přednáška egyptoložky a historičky Marie Peterkové Hlouchové, konající se ve čtvrtek 26. ledna, představí nejnovější výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK na lokalitách Abúsír a Sakkára za posledních zhruba pět let. Tyto vykopávky přinesly mnohé nálezy a cenné informace nejen o Staré říši, ale i o mladších obdobích, a dovolují nám tak nahlédnout do dění v těchto místech po dobu zhruba 2500 let.

Únor: „Fleret: 40 let na scéně“

Fleret, dvorní kapela Valašského království, pomaličku vstupuje do své čtyřicáté koncertní sezóny. Svým osobitým, originálním a neopakovatelným projevem baví fanoušky po celé zemi, avšak také daleko za hranicemi. Na svém kontě má více než osmnáct alb a může se pochlubit obrovským množstvím písniček, kdy nejedna z nich už definitivně zlidověla. A ačkoliv tato parta pochází z Vizovic, s nedalekým Zlínem má společného víc než dost. O tom všem přijde do Baťovy vily popovídat v úterý 28. února ústřední dvojice kapely – frontman Zdeněk Hrachový a houslista Stanislav Bartošík. Bude se ale nejenom vzpomínat, pánové si s sebou přivezou i nástroje a několik svých písní zahrají v netradičním akustickém pojetí.

Březen: „Hrobař“

Ve čtvrtek 30. března proběhne autorské čtení Jaroslava Irovského, olomouckého spisovatele a dvorního textaře zlínské kapely Premier, z novely Hrobař, jejíž příběh z hudebního prostředí se odehrává v ulicích Zlína a na jeho přilehlém Lesním hřbitově. Součástí akce bude také akustický doprovod dvou členů kapely Premier – Jardy Bobowského (kytara, zpěv) a Jardy Mikošky (baskytara, zpěv), kteří zahrají několik tematických písní z nejnovějšího alba Svět jedniček a nul, kompletně otextovaného právě Jaroslavem Irovským. A ať nezůstane jen u četby z Hrobaře, možná zazní i kultovní stejnojmenná píseň legendární zlínské kapely, která v roce 2023 oslaví třicet let své existence.

VSTUPNÉ NA VEČERNÍ ČAJE JE DOBROVOLNÉ, KAPACITA JE VŠAK OMEZENÁ, PROTO SI SVÁ MÍSTA, PROSÍM, VČAS REZERVUJTE NA EMAILU SEKRETARIAT@BATOVA-VILA.CZ.

Předešlé akce

13. únor, 2020

Cestování ve starověkém Egyptě

 

Přednáší: Mgr. Lucie Vendelová Jirásková (Český egyptologický ústav)

 

Cestování ve starověkém Egyptě bude věnováno různým druhům dopravy a účelům cest. Podíváme se na to, kam Egypťané putovali, jaké o tom máme doklady a jak se v průběhu dějin proměňovali prostředky. Cesty byly směřovány zejména v průběhu toku Nilu, což byla, řekněme, taková běžná doprava. Pak se ale vydávali do vzdálenějších míst v rámci cest vypravovaných panovníkem. Tyto cesty směřovaly za zdroji materiálů, tedy do pouští nebo dále přes moře do vzdálenějších míst, jako byl Punt. Díky tomu si řekneme něco o doložených přístavech na pobřeží Rudého moře nebo o karavanních stezkách v Západní poušti, nápisech na Sinaji nebo ve Východní poušti.

Začátek: 13. února 2020 od 18:00 hod. do cca 19:30
Místo konání: vila Tomáše Bati Zlín
Rezervace nutná: sekretariat@batova-vila.cz

16. leden, 2020

Egypťan Sinuhet a bibličtí patriarchové

 

Přednáší: Doc. Jiří Janák, Th.D. (Český egyptologický ústav)

 

Příběh o Sinuhetovi je jedním z literárních klenotů starého Egypta. Přestože byl již mnohokrát přeložen i zapracován do slavného románu Mika Waltariho (1908–1979), stále budí zájem badatelů a laiků. Doc. Jiří Janák z Českého egyptologického ústavu FF Univerzity Karlovy se ve své přednášce bude zamýšlet nad významem Sinuhetova vyprávění v rámci staroegyptského náboženství i královské ideologie a bude jej porovnávat s postavami biblických praotců a jejich příběhy. Co přimělo Sinuheta opustit milovanou vlast, jaká dobrodružství prožíval na Předním východě a co měl společného s Josefem, Davidem nebo Jóbem?

Začátek: 16. 1. 2020 od 18:00 hod. do cca 19:30
Místo konání: vila Tomáše Bati Zlín