skrolujte
instagram
facebook

Sonja Ingrid Bata

21. února, 2023 | Aktuality

Včera tomu bylo přesně pět let, co nás ve věku nedožitých 92 let opustila vdova po podnikateli Tomáši Baťovi ml., paní Sonja Ingrid Bata.

Sonja Ingrid, rozená Wettstein, se za Tomáše Baťu juniora provdala v roce 1946 a měla s ním tři dcery (Monica, Rosemarie, Christine) a syna (Thomas George). Byla předsedkyní správní rady Bata Shoe Foundations a členkou správních rad hned několika podniků a vzdělávacích nebo obecně prospěšných institucí, jako například Junior Achievement nebo Worldwide Fund. Ve funkci předsedkyně Národní rady designu v Kanadě (Canadian National Design Council) spolupracovala s kanadskou vládou a mezinárodními organizacemi na propagaci kvalitního designu výrobků, výstavby a urbanistického plánování.

Sonja Ingrid Bata měla ale blízký vztah také ke Zlínu, který navštěvovala pravidelně, a to několikrát ročně. Byla předsedkyní správní rady Univerzity Tomáše Bati a aktivně se také starala o dění v Nadaci Tomáše Bati, kterou založil její manžel.

Připomeňme si její seznámení s Tomášem Baťou: „Tomáš Baťa senior přijel do švýcarského St. Moritz se svou manželkou Marií na krátkou dovolenou v roce 1929. Během jeho pobytu se mu podařilo sjednat si schůzku se švýcarským právníkem, specialistou na mezinárodni právo, dr. Georgem Wettsteinem, který měl v St. Moritz svůj rekreační dům. V následující den po této schůzce se Baťovi společně se svým tehdy patnáctiletým synem Tomášem vydali na saních dolů směrem do vesnice pod St. Moritz. Před domem, který patřil Wettsteinovým, Sonjiným rodičům, nezvládli zatáčku doprava a převrátili se do hromady sněhu. Právě v ten okamžik vycházeli Wettsteinovi z domu. Pomohli Baťovým oprášit sníh a nasednout zpět do saní. Když přišli Baťovi další den na čaj, zúčastnila se návštěvy i tehdy tříletá Sonja, ale osobně si na ni nepamatuje, jen to, že po té příhodě se obě rodiny spřátelily. K osudovému setkání s Tomášem, z nějž vzešla jejich známost a pak i svatba, došlo až mnohem později, po válce.“

Sonja a Tomáš Baťa

zpět na výpis aktualit