skrolujte
instagram
facebook

Street art u Baťovy vily Zlín

19. listopadu, 2020 | Aktuality

Ve Zlíně vzniká nové inspirující baťovské místo.

ZLÍN 23. 11. 2020, Nadace Tomáše Bati, město Zlín

Zlín bude mít své nové inspirativní místo, které představuje hlavní osobnosti fenoménu Baťa. V rámci prvního ročníku Streetartového sympozia, které uspořádala Nadace Tomáše Bati, a podpořilo město Zlín, vznikl jedinečný projekt, který představuje Tomáše Baťu, Marii i Tomáše Baťu juniora a jejich zlínskou vilu. Vyobrazeni jsou také Jan Antonín Baťa, Dominik Čipera, Hugo Vavrečka, kolonie baťovských domků, továrna a Památník Tomáše Bati 

s letadlem Junkers. Nechybí ani ikonická baťovská hesla a boty.

Umělecké dílo vzniká v podchodě spojující Jižní svahy, Baťovou vilu a OC Čepkov.

Posláním Nadace Tomáše Bati je mimo jiné také podporovat umění a jeho tvůrce, vytvářet inspirativní místa a šířit povědomí o odkazu Tomáše Bati. Každoročně pořádáme Sochařské sympozium. Letošní ročník však musel být kvůli všem karanténním opatření zrušen. Nechtěl jsem se vzdát podpory umění ve Zlíně úplně, a tak jsme hledali s kolegy alternativní řešení. S myšlenkou streetartu přišel kolega Viktor Riško, který zmíněným podchodem procházel téměř denně a vadilo mu, že cesta k vile Tomáše Bati vede skrze tak nedůstojné místo, které by mohlo vypadat úplně jinak a baťovsky inspirovat,“ uvedl Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati. 

Do výběrového řízení sympozia se přihlásilo celkem osm umělců, každý zpracoval vlastní návrh. Autorem vítězného návrhu je Dalibor Vybíral, vysokoškolsky vystudovaný výtvarník a grafický designer s mnohaletou praxí, z grafického studia Graffone team. 

„Téma Baťa mě velmi inspirovalo. Najít motiv, který by byl všeříkající je u tak širokého tématu obtížné. Baťa svojí prací a filozofií zasahoval téměř do všech výrobních oborů a napříč společenskými tématy. Zaměřil jsem tedy na to, kdo byly osobnosti, které pomáhaly tento fenomén tvořit. Chtěl jsem, aby tváře jeho ženy, syna a spolupracovníků vystoupily z anonymity a pomalu vstupovaly do podvědomí kolemjdoucích“, uvedl autor vítězného návrhu. 

K realizaci díla byly využity pestré barvy. Dominantní postavení zaujímá oranžová barva, která je typická pro baťovský Zlín a jeho architekturu, v níž převažuje využití pálených cihel. 

Světle modrá dodává dílu optimistický nádech a prosvětluje tmavý prostor podchodu. 

„Již nyní máme mnoho pozitivních reakcí. Těší nás, že se lidé u portrétu Tomáše Bati rádi fotí a sdílí jej na sociálních sítích. Denně obdržíme několik pozitivních zpráv a poděkování,“ dodala Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati.

Město Zlín a Nadace Tomáše Bati dlouhodobě spolupracují na projektech, které přibližují odkaz Tomáše Bati moderním způsobem tak, aby byl součástí každodenního života ve Zlíně. 

Současná opatření přerušila výstavu Barevný svět Baťa „Nejde neexistuje“, která probíhá v kavárně Továrně a pro velký zájem bude zpřístupněna ještě jednou, a to v lednu 2021 v prostorách obchodního domu Baťa na Dlouhé ulici. Zde nyní můžete vidět až do konce roku 2020 výstavu Pedikérem u Baťů.

zpět na výpis aktualit