skrolujte
instagram
facebook

Večerní čaje ve vile manželů Baťových. Co se bude „podávat“ v dubnu a květnu?

14. března, 2024 | Aktuality

Večerní čaj, společensko-kulturní akce pravidelně pořádaná ve vile manželů Baťových, proběhne v prvním pololetí roku 2024 ještě třikrát. Přijďte si vychutnat jedinečný zážitek v inspirativním prostředí, a to s kvalitním čajem v ruce. Březnový program znáte, avšak co připravila Nadace Tomáše Bati na duben a květen?

Ve čtvrtek 18. dubna se uskuteční beseda s názvem „Píseň jako symbol. Aneb po stopách kulturního fenoménu lidstva“, v rámci které zkušený muzikant a spisovatel Jiří Plocek pátrá po tom, co píseň jako jeden ze základních prvků lidské kultury znamená pro člověka. Jakou roli hraje v dějinách? Co zrcadlí? Co znamená pro každého z nás osobně? Co o nás vypovídá? A co vypovídá o naší době?

V tématu se projevuje autorova osobní zkušenost muzikanta, aktivního účastníka velkých festivalů, milovníka a průzkumníka moravské tradiční kultury i publicisty, který se snaží zachytit některé pozoruhodné aspekty společenského dopadu písně. Třeba to, jak mohou současné populární celebrity ovlivňovat politiku i sociální poměry.

Ve čtvrtek 30. května pak proběhne poslední Večerní čaj v prvním pololetí roku 2024 a půjde o zážitek opravdu mimořádný. Do Baťovy vily totiž zavítá dobrodruh Tomáš Vaňourek, hlavní tvář Expedice Z101, která v uplynulých třech letech projela africký kontinent po stopách legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Během speciální besedy s názvem „Expedice Z101: Tři roky v Africe“, která bude tou úplně první po návratu Tomáše Vaňourka do Česka, se dozvíme, jak se mění svět a my s ním.

Vykradené auto, vězení, rozličné tropické choroby, a nakonec i státní převrat. Zazní spousta neopakovatelných příběhů, které člověk běžně na svých cestách neprožije. Prostřednictvím Vaňourkova poutavého vyprávění se vypravíme například do smrtelného horka nubijské pouště nebo k tajemným pyramidám, potkáme všemožné domorodce i piráty na Seychelách a narazíme na nejkrásnější pláže planety.

Na tradici takzvaného setkávání u čaje, u jejíhož zrodu stáli ve dvacátých letech minulého století manželé Marie a Tomáš Baťovi, navázala Nadace Tomáše Bati na podzim roku 2022 a kulturní program ve slavné vile, ve které světově úspěšný podnikatel a vizionář společně se svojí ženou žil, se okamžitě stal nedílnou součástí společenského života ve Zlíně. Partnery pravidelných kulturních večerů jsou statutární město Zlín a slušovická společnost Oxalis, která tematické čaje na každou akci připravuje.

Vstupné na Večerní čaje zůstává i nadále dobrovolné, stejně jako zůstává omezená kapacita sálu Baťovy vily, proto je nutné si včas rezervovat své místo na emailu sekretariat@batova-vila.cz.

zpět na výpis aktualit